Rocznica spalenia Łaskarzewa

17 września jest w historii naszego miasta dniem tragicznym. Tego dnia na początku drugiej wojny światowej miast zostało niemal w całości spalone. Ochotnicy z OSP w Łaskarzewie również pamiętali o tym dniu  i uczestniczyli we Mszy Św. , którą ksiądz proboszcz odprawił w intencji obrońców miasta oraz mieszkańców, którzy zginęli w tamtym czasie. Po zakończeniu Mszy Św. wszyscy udali się pod pomnik Obrońców Miasta, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości oraz składanie wieńców.

img_0154

img_0148

img_0147

W tym roku obchody rocznicy spalenia Łaskarzewa zbiegły się z organizowanym przez Stowarzyszenie CIA  6 Pieszym Rajdem Nocnym „…pójdę w nocy mrok…”.  Strażacy zaangażowali się w organizację i zabezpieczenie tego rajdu. W ustalonym na odpoczynek miejscu dla amatorów nocnych wędrówek  przygotowali  ognisko oraz zorganizowali oświetlenie terenu. Pomagali również w wydawaniu ciepłego posiłku uczestnikom rajdu i czuwali nad ich bezpieczeństwem. Zadbali na koniec o uprzątniecie miejsca biwaku po wymarszu grup. Z tym ostatnim nie było wiele kłopotu , bo uczestnicy byli zdyscyplinowani i wszystkie odpady wyrzucali do przygotowanych koszy.img_0180

img_0185

img_0187

Tej nocy nasi strażacy mieli jeszcze jedno zadanie do wykonania- najbardziej dla nich typowe. Podczas zabezpieczenia rajdu zostali zadysponowani do pożaru podkładów kolejowych. Część  drużyny udała się zatem na miejsce akcji. Wczesne zauważenie zagrożenia i powiadomienie straży spowodowało, że ogień został szybko ugaszony.