Historia

Historia OSP napisana na uroczystość 100 lecia straży przez najstarszych członków OSP ; dh. Mariana Bednarczyka, dh. Mariana Urawskiego, dh. Stanisława Wójcika, dh. Leszka Bednarczyka pod przewodnictwem komendanta PSP w Garwolinie st. bryg. mgr inż. Dariusza Sadkowskiego

 

Wypis z kroniki OSP Łaskarzew

2011

Na początku XX wieku Łaskarzew był miastem o gęstej zabudowie, co sprzyjało rozprzestrzenianiu się pożarów. 11 czerwca 1904 ofiarą pożaru padła połowa miasta (385 budynków). 23 sierpnia 1911 roku spaliła się druga połowa miasta (390 budynków). Po tych smutnych doświadczeniach powstała myśl zorganizowania Ochotniczej Straży Pożarnej. W 1911 roku z inicjatywy światłych obywateli miasta zorganizowane zostało Towarzystwo Ochotniczej Straży Ogniowej.

Pierwszym prezesem został ks. Michał Turski, v-ce prezesem Michał Guzewicz, sekretarzem Wincenty Janisiewicz, skarbnikiem – Józef Zięcina. Naczelnikiem straży został Edward Jarosiński, zastępcą naczelnika Wincenty Brzostowski. Struktura organizacyjna drużyny wyglądała następująco:

– oddział ratowników (toporników) – których zadaniem było wykrycie źródła ognia, ratowanie ludzi, inwentarza, burzenie płonących zrębów

– oddział sikawkowy – który czuwał nad sprawnością sikawek i przygaszaniem pożaru

– oddział wodny – jego zadaniem było wyszukiwanie zbiorników wodnych i czuwanie nad porządkiem

Umundurowanie składało się z bluzy drelichowej koloru kawowego, pasa pożarniczego, hełmu mosiężnego . Straż posiadała następujący sprzęt przeciwpożarowy: 2 sikawki ręczne, skrzyniowe, 2 beczkowozy na dwóch kołach o pojemności 300 litrów każdy, 2 drabiny, kilka bosaków i parę toporków. Za remizę służył barak drewniany w przybliżeniu 8x5m. W 1912 roku została wybudowana murowana remiza o wymiarach 20x7m, kryta blachą z trzema boksami i sceną. Ówczesna remiza spełniała rolę domu ludowego.

Po wybuchu I wojny światowej Łaskarzew został zajęty w sierpniu 1914 przez oddziały niemieckie. W czasie ich okupacji miasto, jeszcze nie odbudowane w pełni po pożarze w 1911r., zostało znów częściowo spalone. Okupanci zarządzili zbiórkę straży, na którą wezwani zostali wszyscy mężczyźni w sile wieku. Ludność miejscowa zaczęła złorzeczyć straży, bowiem po tej zbiórce część mężczyzn została wcielona do armii, wywieziona na front. W tej sytuacji pozostali członkowie straży postanowili zawiesić działalność aby nie dać okupantowi powodów do rekrutacji.

W 1916 roku OSP w Łaskarzewie zostało reaktywowane. Naczelnikiem został Franciszek Majek. W tym czasie do straży wstąpili Stanisław Roszczyk jako zastępca Naczelnika, Franciszek Poboży, który został sekretarzem. Wszyscy strażacy byli członkami Polskiej Organizacji Wojskowej. Ćwiczenia strażackie przeprowadzano ze sprzętem ratowniczym przy remizie, natomiast zbiórki bojowe odbywały się konspiracyjnie w okolicznych lasach. W tym czasie straż dysponowała sprzętem takim jak: wóz dobrze urządzony, 3 sikawki na poduszkach, hydrofor, 4 beczki żelazne na kołach o pojemności po 350 litrów każda, 4 drabiny hakówki, 1 drabina francuska, 2 drabiny przystawne, hydronetka, bosak, toporki, łopaty, wiadra.

Nadszedł czas wolności. W roku 1918, gdy miasto Łaskarzew opuścili Niemcy, straż pożarna zaczęła pełnić obowiązki Straży Obywatelskich.

Rok 1921 zapoczątkował drugie dziesięciolecie istnienia straży- zaczęto normalną pracę. Nastąpił nabór nowych druhów. W kwietniu 1921 roku zwołano zebranie organizacyjne, na którym dokonano wyboru władz straży. Prezesem wybrany został Edward Jarosiński, v-ce prezesem Wincenty Brzostowski, sekretarzem Franciszek Poboży, skarbnikiem Błażej Paśnicki, naczelnikiem Franciszek Majek, zastępcą Stanisław Roszczyk.

W czerwcu 1921 roku odbył się kilkudniowy kurs szkolenia w OSP Łaskarzew zorganizowany przez Wojewódzki Związek Floriański w Warszawie. Kurs ukończyło 10 druhów z Łaskarzewa. W latach 1923-1926 nasza jednostka pomogła zorganizować OSP w Dąbrowie i Pilczynie.

W 1926 roku w 15 rocznicę istnienia OSP w Łaskarzewie otrzymano sztandar dla drużyny. Na uroczystość zaproszeni byli goście z całego województwa, przedstawiciele władz i miejscowej społeczności.

W lipcu 1927 roku na zawodach powiatowych w Garwolinie OSP Łaskarzew zdobyła  I miejsce i jako nagrodę otrzymała beczkę 400 litrów. W tym też roku zmarł pierwszy  Naczelnik OSP Łaskarzew dh Edward Jarosiński.

Pierwszy dom strażacki usytuowany był na małym rynku, ale uległ spaleniu w 1939 roku. Mimo to lata okupacji nie przerwały działalności operacyjnej straży. Pełniono dyżury nocne w prywatnym domu dh Zygmunta Gąski. Strażacy nosili opaski na prawym ramieniu.

Zaraz po zakończeniu działań wojennych naczelnikiem OSP został Zygmunt Gąska, który starał się przywrócić dawny blask straży.

Remiza znajdowała się na podwórku naczelnika. W szopie składowany był sprzęt gaśniczy, na który składały się ręczne sikawki, bosaki i toporki. W tym czasie strażacy złożyli się na motopompę. Niestety zakupiona motopompa „Polonia PO3” została skonfiskowana przez wojska radzieckie w 1945 roku.

W 1947 roku straż otrzymała od gminy samochód Dodża (duża) – samochód miał napęd na 4 koła. W sprawności utrzymywał go jako konserwator Tomasz Majewski. W roku 1957 prezesem został Władysław Wichowicz, a naczelnikiem Józef Rybicki.

Po wojnie straż otrzymała dom społeczny, który pełnił rolę remizy OSP. W roku 1957 zawiązał się społeczny komitet budowy domu strażaka. Nastąpiły zmiany w funkcjach prezesa i naczelnika. Prezesem zostaje Marian Jabłoński a naczelnikiem Zygmunt Gąska. Jednostka dostaje zadanie dokończenia budowy domu strażaka.

Należy podkreślić, że w budowanym domu strażaka w listopadzie 1961 została przekazana na kino największa w okolicy sala widowiskowa.

W roku 1963 z pewnym opóźnieniem obchodzony był jubileusz 50-lecia straży. Został wręczony jednostce nowy sztandar, który odznaczono złotym medalem zasługi.

W tym okresie odbywały się liczne szkolenia dla druhów w Lublinie, Mińsku Mazowieckim, Sochaczewie, Garwolinie.

W roku 1968 jednostka dostała nowy samochód STAR 25 GBM. Był to jeden z niewielu takich samochodów na terenie powiatu garwolińskiego. Duże zaangażowanie wysoki stopień wyszkolenia i fakt posiadania samochodu gaśniczego sprawiał, że jednostka uczestniczyła w wielu akcjach na terenie powiatu i dalszych okolic między innymi w  akcji gaszenia zabudowań wsi Baranów (obecny powiat Rycki).

Druhowie OSP brali czynny udział w życiu miasta Łaskarzewa. Popularność służby w straży przyczyniła się do powstania młodzieżowej  drużyny pożarniczej męskiej i żeńskiej. Drużyna żeńska dwukrotnie zajmowała wysokie miejsca w zawodach pożarniczych. Dowódcą sekcji była Teodozja Sobieska(obecnie Chaciak). Członkowie OSP zdobywali czołowe miejsca w zawodach gminnych i rejonowych.

W roku 1970 prezesem został Marian Bednarczyk, a naczelnikiem Stanisław Wójcik. Za swojej prezesury Marian Bednarczyk wystarał się o bezpłatne przekazanie na rzecz jednostki autobusu marki SAN z PKS Garwolin. Autobus przez wiele lat wykorzystywany był przez druhów na organizowane wycieczki. Korzystali z niego również inni mieszkańcy miasta. Dużo pracy w utrzymanie jego w sprawności wkładał druh Czesław Wolski.

W 1971 r. OSP w Łaskarzewie obchodziła 60-lecie istnienia. Z tej okazji na ścianie  strażnicy wmurowana została tablica pamiątkowa.

W tym okresie atrakcją  jednostki  był najmłodszy  -6-letni strażak tzw. syn pułku- Leszek Bednarczyk. Uczestniczył w różnych uroczystościach na terenie miasta i powiatu. Maszerował na czele defilad strażackich w mundurze specjalnie uszytym na jego miarę.

17 października 1971 roku druhowie OSP Łaskarzew uczestniczyli w odbudowie Zamku Królewskiego.Za wkład pracy naczelnik i drużyna została wyróżniona dyplomem pochwalnym.

W roku 1974 prezesem został Edmund Guzewicz, a naczelnikiem Marian Urawski.

W latach 1978-1980 jednostka trzykrotnie wygrała zawody  rejonowe i wystąpiła w zawodach wojewódzkich w Siedlcach zdobywając czwartą pozycję.

W roku 1979 jednostka otrzymała samochód STAR 244 typu GBA. OSP w Łaskarzewie stała się jednostką typu S2 mając samochód Star 244 GBA oraz Żuk GLM8. Do roku 1991 komenda rejonowa Straży Pożarnej w Garwolinie zatrudniała kierowców – konserwatorów. Byli to druhowie: Krzysztof Jaworski, Czesław Wolski i Jan Kałaska.

W latach 80-tych została rozbudowana strażnica, w której mieścił się również do 1988r. Urząd Miasta i Gminy .

W 1986 roku prezesem został Stanisław Jasiński, a naczelnikiem Mieczysław Górzkowski.

W latach 1987-1989 funkcje prezesa pełnił Mieczysław Górzkowski, a naczelnika Dariusz Sadkowski.

W roku 1988 jednostka OSP dostała z zawodowej straży w Garwolinie ciężki samochód gaśniczy JELCZ GCBA, który zastąpił STARA 244. W roku 1989 z inicjatywy Naczelnika Miasta i Gminy Łaskarzew Mariana Koryckiego, przy współudziale Komendy Wojewódzkiej  Straży Pożarnych w Siedlcach został zakupiony samochód STAR 266 GBM 2,5/8. Samochód STAR 244 po remoncie został przekazany do jednostki OSP Dąbrowa.

W 1989 roku nastąpiły zmiany na stanowisku prezesa i naczelnika- prezesem został Marian Urawski, a naczelnikiem Bolesław Urawski .

W roku 1990 nastąpiły w kraju zmiany ustrojowe, które pozwoliły  jednostce w 1992 roku odzyskać w całości budynek straży od Urzędu Miasta.

Mimo rozłączenia miasta i gminy  ( burmistrzem zostaje Dariusz Mucha, wójtem Marian Korycki) w Zarządzie Gminno- Miejski m OSP RP nie dokonano podziału i razem funkcjonuje on do dziś.

W 1993 roku funkcje naczelnika objął druh Jan Kopik.

W 1994 jednostka OSP Łaskarzew zostaje włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. Uroczystość włączenia czterech jednostek do tego systemu, oprócz naszej, jeszcze OSP Żelechów, Rębków i Parysów, odbyła się w Łaskarzewie.

W ramach systemu OSP Łaskarzew bierze czynny udział w działaniach ratowniczo- gaśniczych oraz w szkoleniach organizowanych przez Komendę Rejonową Państwowej Straży Pożarnej w Garwolinie. Zostaje wyposażona w System selektywnego wywoływania , bazowy  radiotelefon oraz  aparaty oddechowe AP3.

W 1996 r. , gdy prezesem był  Marian Urawski, a naczelnikiem Jan Kopik, straż obchodziła 85-lecie. W trakcie uroczystości, która miała miejsce na Rynku w centrum miasta, jednostka otrzymała nowy sztandar ufundowany przez społeczeństwo miasta Łaskarzewa.  Nastąpiło też pożegnanie dwóch starych sztandarów (z 1926 i 1963 roku). Oba sztandary zostały przeniesione do sali tradycji.

W roku 1998 prezesem został Mieczysław Górzkowski, a naczelnikiem Jan Kopik, a następnie Leszek Bednarczyk.

W 2001 roku jednostka OSP zakupiła narzędzia hydrauliczne- zestaw kombi, a w 2005 pozyskała nowe aparaty oddechowe przy udziale Fabryki Opakowań Kosmetycznych POLLENA Łaskarzew.

W roku 2008 nastąpiła zmiana zarządu OSP. Prezesem został wybrany dh Piotr Korycki a naczelnikiem dh Tomasz Kwiatkowski.

W roku 2010 jednostka otrzymała nowy samochód Mercedes GBA 2,5/16 zakupiony ze środków Urzędu Miasta w kwocie 190.000 Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska 150.000 ZW ZOSP RP 150.000 Mazowieckiego Komendanta PSP w Warszawie 100.000.

W obecnej chwili jednostka posiada na wyposażeniu 3 samochody gaśnicze- 2 średnie i 1 ciężki, nowoczesny sprzęt ratowniczo-gaśniczy. W swoich w szeregach skupia 63 członków, w tym dwie kobiety. Dh OSP posiadają: wykształcenie wyższe 8 dh, średnie25 dh, pozostali zawodowe. Stan wyszkolenia OSP: Kurs naczelnika  1, kurs ratowników medycznych  8, kurs szeregowych OSP 30, w szeregach jednostki jest również 3 funkcjonariuszy PSP.

Jednostka bierze czynny udział w działaniach ratowniczo- gaśniczych: w roku 2006 było 85 wyjazdów, 2007 – 60, 2008 – 70, 2009- 80,

2010- 80 wyjazdów.

Jednostka OSP brała też udział w akcji powodziowej 1997 roku na terenie gminy Maciejowice i Wilga. W 2010 14 druhów brało udział w działaniach powodziowych na terenie gminy Maciejowice i gminy Piaseczno- przepracowali na wałach przeciw powodziowych i usuwaniu wody z posesji blisko 1000 godzin, za co dostali wyróżnienie od premiera rządu RP oraz nagrody pieniężne.

Przed strażakami stawiane są nowe zadania, strażacy otrzymują nowoczesny sprzęt ratowniczy, co wiąże się z ciągłym szkoleniem druhów. W tych zadaniach wspiera nas Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Garwolinie  bryg. Dariusz Sadkowski. W Komedzie PSP w Garwolinie organizowane są kolejne szkolenia, w których chętnie uczestniczą nasi najmłodsi druhowie

W celu utrzymania pełnej gotowości operacyjnej Burmistrz Miasta zatrudnia  kierowcę-konserwatora na pełnych etacie.

Po wyborach w roku 2011 zarząd OSP nie uległ zmianie- prezesem pozostał Piotr Korycki, a naczelnikiem Tomasz Kwiatkowski.

V-ce prezesem jest Marek Pilarski, sekretarzem Jan Kałaska, kronikarzem Robert Rezwow, skarbnikiem Jacek Książek, gospodarzem Łukasz Laskowski oraz członek zarządu Marcin Boratyński.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *