Lądowanie LPR

15 września o godzinie 10:44 OSP Łaskarzew została zadysponowana do zabezpieczenia lądowania helikoptera LPR w naszym mieście.

Zastęp ratowników OSP udał się na wyznaczone lądowisko w Łaskarzewie na ulicy Polnej. Po przybyciu na miejsce zameldowałem dyżurnemu PSK w Garwolinie gotowość zastępu do działań. Następnie nawiązałem łączność radiową z Ratownikiem 19. Nawigator zasugerował lądowanie w innym miejscu bliżej miejsca przebywania chorego. Wskazał na niewielką polanę na końcu ulicy Sportowej.

Alarmowo udaliśmy się w wyznaczony rejon, skąd ponownie zameldowałem pilotom Ratownika 19 przygotowanie lądowiska. Po siedmiu minutach pojawił się helikopter LPR. W pobliżu miejsca lądowania przebiegają linie średniego i niskiego napięcia, ustawiłem ratowników na wysokości tych linii powiadamiając o tym pilota by miał lepszy ogląd sytuacji. Po zrobieniu kręgu nad miejscem pilot zdecydował, że będzie lądował i poinformował mnie w którym miejscu, po czym bezpiecznie wylądował.

Następnie udałem się z ratownikiem medycznym do NZOZ „Medyk” gdzie oczekiwała chora na przybycie lotniczej karetki. Ratownik medyczny po zbadaniu zdecydował, że zabiera chorą do szpitala.

Strażacy pomogli w transporcie chorej do śmigłowca, a następnie zabezpieczyli start śmigłowca.

W akcji oprócz OSP Łaskarzew uczestniczył zastęp OSP Melanów.